"KRUMLOV, PERLA ARCHITEKTURY "

Vážení návštěvníci,

jsem profesionální stavař, který se dodnes podílí na obnově původních měšťanských domů. Zabývám se historií a obdivuji jedinečnou architekturu Českého Krumlova. V roce 1992 jsem prováděl expertní komisi architektů, která rozhodovala o naše zařazení na seznam památek UNESCO. Měl jsem tu čest provádět švédského krále, irskou prezidentku a lotyšského prezidenta. Byl jsem městem Český Krumlov vybrán abych napsal texty pro mobilního průvodce Audioguide. Velmi rád se s Vámi projdu historickým centrem a zámeckými nádvoří a ukáži proč je Český Krumlov považován za jedno z nekrásnějších měst na světě.

Váš průvodce, ing. Oto Šrámek, OFICIÁLNÍ PRŮVODCE ČESKÝ KRUMLOV

Václav Hájek - Architektura, klíč k architektonickým slohům "Barvitost našich měst nespočívá v jednotě architektonického výrazu, ale často právě v různosti sousedících slohových forem nebo různých slohových prvků na jedné stavbě.  Jedinečnost architektury spočívá v tom, že architektonický sloh vstřebává materiální a duchovní prostředí země nebo konkrétní oblasti." 

Historické centrum města Český Krumlov je ve světě nazýváno pokladnicí středověké architektury. Na malém prostoru se zde nachází unikátní ukázky všech stavebních slohů od 13. do 19. století. Pozdně gotická průčelí, ojedinělá kolekce renesančních štítů, dynamické křivky baroka, smyslné rokoko a císařský empír činí z města živou učebnici architektury.  

1. Prohlídka Starého města a podhradí "Latrán"

Denní prohlídka: 90 min
Cena: 1 000 Kč/skupina

Prohlídka Starého města a zámeckého podhradí Latránu s vyprávěním o historii města v souvislostech s Českými a Evropskými dějinami zemí. Prohlídka je zaměřená na jedinečnou architekturu dochovaných středověkých staveb, díky které se Český Krumlov stal památkou UNESCO a světově proslulou turistickou destinací. 

K  prohlídce historického centra patří i dobré příběhy. Nejlépe ty, které nezapomenete......

Už jste slyšeli, že Český Krumlov byl zřejmě inspirací pro vznik světově neznámějšího hororového románu ? Nebo že, že anglický alchymista, který spolu s proslulým Magistrem Kellym (z filmu Císařův pekař a pekařův císař) opakovaně pobýval v 16. století na českokrumlovském sídle pánů z Rožmberka se stal předlohou filmové postavy nejslavnějšího agenta všech dob ?   
Stejně jako ostatní nebudete zpočátku převratným příběhům věřit. Ale v době internetu, Google, Youtube a Wikipedie si informace snadno ověříte a potom už na jedinečné příběhy nikdy nezapomenete :-) 

2. Prohlídka Starého města, podhradí "Latrán" a zámeckých nádvoří

Denní prohlídka: 120 min
Cena: 1 300 Kč/skupina


Prohlídka Starého města, podhradí "Latrán"  prodloužená o prohlídku exteriérů všech 5 zámeckých nádvoří.  Vyprávění  o historii zámeckého areálu a zejména jedinečné iluzivní freskové výzdobě zámeckých nádvoří.

Rožmberkové využívali vybrané antické motivy k sebereprezentaci a podpoře své politické funkce. Výzdoba jejich sídel a oslavné básně sloužily jako prostředek vyjádření ctností renesančního velmože a byly využívány k rožmberské propagandě

Nahlédnete do myšlenkového světa raně novověkých velmožů prostřednictvím symbolických projevů jejich vlastní sebereprezentace a porozumíte způsobu symbolické komunikace na rožmberském dvoře.

Na jedinečných freskách zdobících zámecká nádvoří spatříte tato témata: 

 • panovníci starověkého Říma Caligula, Romulus a Tiberius jako bájní předkové Rožmberků  
 • ´mytologický únos Evropy
 • antické motivy lásky a plodnosti
 • životní mota v podobě antických přísloví
 • svatbu mytologického hrdiny Persea a Andromedy
 • skrytá alchymistická poselství
 • bohyně lovu Diana proměňuje lovce Aktaióna v jelena
 • symboly ctností Vilémových manželek Anny Marie Bádenské a Polyxeny z Pernštejna
 • hrdinové starověkého Říma Mucius Scaevola, Marcus Curtius a daší. 
 • analogie báje Romulus a Rémus
 • Viléma z Rožmberka jako římský hrdina Horatius Cocles bojující proti Etruskům.
 • Bůh Apolón s mrtvým pýthonským drakem
 • Kadmos zabíjející draka u Áreova pramene
 • mytologické příběhy Melageros a Atalanta, Pocris a a Kefalos, Crácie, Charitky a další.

Studium zámeckých fresek je moje velká průvodcovská záliba, které se věnuji řadu let. 

Váš průvodce

Jmenuji se Oto Šrámek, vystudoval jsem stavební fakultu ČVUT Praha, provozuji malou firmu zabývající se stavební inženýrskou činností. Mým velkým koníčkem, ze kterého se během doby stalo druhé zaměstnání je provádění turistů historickým centrem města Český Krumlov. Protože se dlouhodobě zabývám  opravami historických objektů, mojí průvodcovskou specializací je městská středověká architektura. Jsem držitel odznaku "Official Tourist Guide". Mluvím plynnou angličtinou a japonštinou. Jako průvodce jsem od roku 1992 měl tu čest ukázat nevšední krásu svého města švédskému králi, prezidentům Irska a Lotyšska, četným státním návštěvám a profesionálním architektům z celého světa. Jsem autorem textů automatického mobilního průvodce "Audioguide". Pokud se chcete i Vy nechat na chvíli unést neobyčejnou krásou středověké architektury a zaposlouchat se do prastarých krumlovských pověstí, dovolte abych Vás tímto pozval na svoji exkluzivní prohlídku. .