Prohlídka "Krumlovská architektura"

s příběhy které nezapomenete .....

Václav Hájek - Architektura, klíč k architektonickým slohům"Barvitost našich měst nespočívá v jednotě architektonického výrazu, ale často právě v různosti sousedících slohových forem nebo různých slohových prvků na jedné stavbě.  Jedinečnost architektury spočívá v tom, že architektonický sloh vstřebává materiální a duchovní prostředí země nebo konkrétní oblasti.  Poučený pozorovatel daleko intenzivněji prožívá a prociťuje dojmy a nové získané informace o stavebních památkách dovede zařadit do systému a ocenit je v konfrontaci s památkami jinými. Dochází k postupnému opadávání závojů, které halí doposud skryté příčiny tvarů. "

Historické centrum města Český Krumlov je ve světě nazýváno pokladnicí středověké architektury. Na malém prostoru se zde nachází unikátní ukázky všech stavebních slohů od 13. do 19. století. Pozdně gotická průčelí, ojedinělá kolekce renesančních štítů, dynamické křivky baroka, smyslné rokoko a císařský empír činí z města živou učebnici architektury. 

Během prohlídky "Architektura" se naučíte ...

vnímat detaily fasád, oken a portálů. Dílčí fragmenty a prvky brzy dokážete sami zaškatulkovat do názvosloví jednotlivých stavebních slohů. Naučíte se odbornou terminologii a příště budete sami  opravovat výklad průvodců hradů a zámků

K  prohlídce historického centra patří i dobré příběhy. Nejlépe ty, které nezapomenete......

Už jste slyšeli, že Český Krumlov byl zřejmě inspirací pro vznik světově neznámějšího dech beroucího hororového románu ? Nebo, že alchymista, který se v 16. století  objevoval na dvoře císaře Rudolfa II  i českokrumlovském sídle pánů z Rožmberka se stal předlohou filmové postavy nejslavnějšího agenta všech dob ?   

Stejně jako ostatní nebudete zpočátku převratným příběhům věřit. Ale v době internetu, Google a Wikipedie si je snadno ověříte a potom už na ně určitě nikdy nezapomenete :-) 


Denní prohlídka: 120 min
Cena: 1 000 Kč
Průvodce: Oto Šrámek -  autor textů Audioguide Český Krumlov a diplomovaný stavební inženýr 

Váš průvodce

Jmenuji se Oto Šrámek, vystudoval jsem stavební fakultu ČVUT Praha, provozuji malou firmu zabývající se stavební inženýrskou činností. Mým velkým koníčkem, ze kterého se během doby stalo druhé zaměstnání je provádění turistů historickým centrem města Český Krumlov. Protože se dlouhodobě zabývám  opravami historických objektů, mojí průvodcovskou specializací je městská středověká architektura. Jsem držitel odznaku "Official Tourist Guide". Mluvím plynnou angličtinou a japonštinou. Jako průvodce jsem od roku 1992 měl tu čest ukázat nevšední krásu svého města švédskému králi, prezidentům Irska a Lotyšska, četným státním návštěvám a profesionálním architektům z celého světa. Jsem autorem textů automatického mobilního průvodce "Audioguide". Pokud se chcete i Vy nechat na chvíli unést neobyčejnou krásou středověké architektury a zaposlouchat se do prastarých krumlovských pověstí, dovolte abych Vás tímto pozval na svoji exkluzivní prohlídku "Krumlovská architektura" s příběhy, které nezapomenete.

FOTOGALERIE

Krumlovská architektura